אודות העיר

היסטוריה

חגיגות יום העצמאות – בשנה העשירית למגדל העמקבשנת 1948 במסגרת מבצע "דקל" כבש גדוד 13 של חטיבת "גולני" את הכפרים מוג'ידל ומעלול תוך התנגדות עזה של התושבים. הישוב הוקם במסגרת מדיניות הממשלה לפיזור האוכלוסייה ויהוד הגליל. ראשוני התושבים היו עולים מהמעברות (שמרון ורמת ישי) וכן "הסינים" יוצאי מנצ'וריה, חרבין, מוגדן וטיינזין שהגיעו לאחר מספר שנות שהייה בסין. העיר מגדל העמק הוקמה בשנת 1953 על שלוחת הרי נצרת ולמרגלות עמק יזרעאל, לצד גבולו הצפוני של עמק יזרעאל. שמה של העיר משקף את מיקומה הגיאוגרפי כעיר הנישאת בגובה של 280 מטר מעל פני הים משם ניתן להשקיף אל עבר עמק יזרעאל, הרי הכרמל והגליל התחתון. כיום מונה העיר כ-28,000 תושבים.

חינוך

ראש העיר אלי ברדה מקבל את פרס החינוך היישוביראש העיר מר אלי ברדה מחזיק תיק החינוך. החינוך נמצא בראש סדר העדיפות היישובי עם דגש על תקציב חינוך מוגדל והתרבות הארגונית מבוססת על "מגדל העמק החינוך בראש". תמצית החזון היישובי הינה "מערכת החינוך תצמיח בוגר איכותי אשר ישרת שירות משמעותי בצה"ל, יתקבל לפקולטות היוקרתיות באקדמיה, ישתלב בתעשיות ההיי-טק המפותחות בעיר וישתקע ביישוב". מערך החינוך במגדל העמק פועל מתוך אמונה בכל תלמיד והפוטנציאל שלו ועל כן מפעיל תכניות רבות ומגוונות מהמובילים במדינה לצורך מיצוי הפוטנציאל. המצוינות בחינוך קיבלה ביטוי פומבי באמצעות שורה של פרסים ארציים משמעותיים וביניהם פרס החינוך היישובי הארצי לשנה"ל תשס"ט. "אורט רוגוזין" תיכון עירוני- עלייה באחוזי זכאות לבגרות בין השנים תשע"ב-תשע"ד ב-31%. בית הספר "עילאי"- זכה בפרס חינוך מיוחד ארצי. כמו כן עלייה של 32% בציוני האנגלית בבתי הספר היסודיים. "גן נרקיס"- פרס נשיא המדינה בנושא "דו קיום".

תרבות נוער וספורט

הבריכה העירונית המשודרגתהמתנ"ס מהווה מרכז תרבותי חינוכי לתושבים והעירייה שותפה מרכזית בקביעת האסטרטגיה על מנת לתת מענה איכותי למגוון צרכים ברוח הזמן ומגוון תחומים כגון: מוסיקה, מחול, ספורט, חינוך משלים, הצגות, קונצרטים, תזמורות ומרכז לגיל הרך. המתנ"ס מפעיל מספר מועדוניות שכונתיות ומרכז את תחום הנוער. העירייה השקיעה לאחרונה למעלה מעשרה מיליון שקלים בשיפור תשתיות בתחום התרבות, הפנאי והספורט כגון "היכל התרבות", הספרייה עירונית, מרכז לגיל הרך, אולם "הפועל" הבריכה העירונית ועוד.

 

מרכז הון אנושי-צעירים

חלוקת המלגות המסורתית לסטודנטים בני העירשיפור רמת ואיכות חייהם של התושבים ע"י רכישת השכלה אקדמית, הכשרה מקצועית, שילוב בתעסוקה, פיתוח מנהיגות והעשרת תרבות ופנאי. תוך פעולה בשלושה צירים מרכזיים – השכלה, תעסוקה ותרבות הפנאי במטרה לסייע בשיפור רמת ואיכות חייהם של תושבי העיר.

 

 

איכות סביבה

פארק הראשוניםלמעלה משליש מהשטחים של מגדל העמק הינם שטחים ירוקים עם מגוון צמחיה, מדשאות וחורש טבעי. בעיר קיימים מספר פארקים רחבי ידיים וביניהם פארק רבין משתרע על 35 דונם והוקם בשיתוף קק"ל. פארק הראשונים בו הושקעו לאחרונה 10 מיליון שקלים בדגש על מתקני ספורט ומשחקים. בדרום מזרח העיר משתרע יער בלפור על שטח של 4,300 דונם. מגדל העמק מובילה בתחום הפרדת פסולת ונמנית על 33 רשויות מקדימות בישראל. אמנת שירות הופצה לתושבים והעירייה פועלת לשיפור תמידי ברמת השירות לתושבים.

 

שירותים חברתיים- רווחה 

שירותים חברתיים- רווחהמצב הסוציו-אקונומי של מגדל העמק שודרג פעמיים בעשור האחרון ועלה מ-3 ל-5, יחד עם זאת, הרשות מתמודדת עם מגוון אתגרים. הרעיון לעבור מתגובתיות להובלה ויזמות. ממתן פתרון נקודתי להעצמה. ממענה לצרכים של פרטים לקהילתיות ומערכתיות. מהשקעות קצה (אוכלוסיות במצב קיצון) לתשתיות ומניעה. מסעד לרווחה. מתלות לאחריות. 

 


עלייה וקליטה

עליה וקליטהכשליש מתושבי העיר נחשבים עולים חדשים. מגדל העמק נחשבת לאחת הרשויות המקצועיות ומנוסות המובילות בקליטת עלייה המאפשרת לאוכלוסיית העולים פעילות תרבותית תוססת. כחלק מאג'נדה העירונית, הרשות נוהגת ליטול חלק בירידי עולים מסביב לעולם באופן קבוע ומעניקה לעולים החדשים סיוע מיוחד בשנה הראשונה ביוזמת הרשות ומלווים את העולים באופן שיטתי ומתמשך באמצעות אגף הקליטה.

 

תיירות

הסמל של מגדל העמקבעיר ניתן למצוא מגוון מסלולי אופניים מרהיבים כאשר הארוך מבניהם, מסלול המקיף את כל העיר באורך 15 ק"מ בצורה מעגלית. "יער בלפור" ששוקם ושופץ מהווה כיום את אחת התצפיות היפות לעמק יזרעאל. בעיר קיים פארק ארכאולוגי המהווה עדות לתקופות הקדומות ולחיים בעמק. בין העתיקות אפשר למצוא 15 גתות ששמשו לייצור תירוש וכן מחצבה, קברים מהתקופה הרומית והביזנטית ומערכות קבורה. בימים אלו מקדמת העירייה תכנית להפוך את המגדל הבולט והמוכר למוזיאון היישוב בעמק, מרכז מבקרים ותצפית.

 

תעשיה ותעסוקה

מפעלי ההיי-טק "טאוור סמי-קונדקטור" מגדל העמק זכתה בתואר "עמק הסיליקון הצפוני". שלושה אזורי התעשייה בעיר משמשים כמוקד תעסוקה לתושבי העיר ולכלל יישובי וערי הסביבה ומעמידים את העיר על אחוז אבטלה מהנמוכים בארץ. בעיר יש 3 פארקים מרכזיים של תעשייה המכילים 54 מפעלים. הראשון "פארק תעשייה צפוני- רמת גבריאל". השני, "פארק תעשייה דרומי- אזור התעשייה הוותיק". והשלישי "שגיא 2000"- פארק תעשייה משותף לעיריית מגדל העמק והמועצה האזורית עמק יזרעאל.

 

דיור ובנייה

תנופת נדל"ן במגדל העמקתפיסת ראש העיר, אלי ברדה, היא כי תכנון אורבני נכון יהווה בסיס להצלחת היישוב. התמהיל הנכון במגדל העמק בין המגורים, התעסוקה והמסחר יצר תשתית אופטימאלית לגידול והפניית משאבים לטובת שדרוג איכות החיים של התושבים. היצע מקומות תעסוקה בזכות תעשיית ההיי-טק ומיצוב מערכת החינוך כמובילה במחוז הצפון יצרו ביקוש רב למגורים והגירה חיובית ליישוב. בימים אלה נמצאת העיר בתנופת בנייה גדולה כאשר מאות יח"ד הוקמו ומאות נוספות, רובן במסלולים מוזלים למשפחות וזוגות צעירים,  אמורות לקום בעתיד הקרוב, וזאת לצד תשתיות עירוניות ומוסדות ציבור תוך שמירה על ריאות ירוקות. הפיתוח המואץ הינו המשך ישיר לאישור תכנית מתאר כוללנית שתביא לגידול של למעלה מ-40% אחוז באוכלוסיית העיר מ-28,000 תושבים לכ-50,000 תושבים במקביל לפיתוח שכונות חדשות לצד שיקום מרכז העיר והשכונות הוותיקות עד להפיכתה של מגדל העמק ל"עיר מחוז".

תחבורה

הדמייה של תחנת הרכבת הסופית. קרדיט: נתיבי ישראלמיקומה הגאוגרפי של מגדל העמק מחבר את העיר לכבישים 70 שהינו כביש ארצי אורכי המוביל לכביש 6 שנמצא מרחק כ-20 דקות נסיעה מהעיר וכביש 75 שהינו כביש רוחב ארצי בצפונה של ישראל. בכניסות לעיר כבישי גישה דו-מסלוליים ודו נתיביים ומרחק קצר מהכניסה הדרומית של העיר הושקה לאחרונה "רכבת העמק" בהשקעה של 4 מיליארד שקלים ויחד עם כביש 6 "יקצרו" את המרחק בין מגדל העמק למטרופולין חיפה ולמרכז הארץ.